Datum objave

Avtor

Oznaka

Delite:

Inštitut za ekonomsko demokracijo na fi-compass konferenci v Madridu!

Inštitut za ekonomsko demokracijo na fi-compass konferenci v Madridu!

Datum objave

Avtor

Oznaka

Inštitut za ekonomsko demokracijo na fi-compass konferenci v Madridu!

Inštitut za ekonomsko demokracijo na fi-compass konferenci v Madridu!

Tokrat se oglašamo iz sončnega Madrida, kjer se je pravkar zaključila konferenca o finančnih instrumentih za mikrokredite, socialno ekonomijo in odkupe s strani zaposlenih v organizaciji Evropske investicijske banke.

Dogodek je združil strokovnjake s področja lastništva zaposlenih in predstavnike zadružnega gibanja, finančnega sektorja ter institucij EU.

Predstavitev Študije ESF+ o odkupih s strani zaposlenih

Na dogodku je bila javnosti prvič predstavljena študija ESF+ o odkupih s strani zaposlenih, ki sta jo naročili Evropska komisija in Evropska investicijska banka, pri njeni pripravi pa je sodeloval tudi Inštitut za ekonomsko demokracijo. Monografija podaja celosten pregled obstoječe prakse odkupov s strani zaposlenih v Evropski uniji in širše, preučuje možnosti za širšo implementacijo na ravni EU ter podaja konkretne predloge odločevalcem na ravni držav članic in EU. Slovenija, kateri je v študiji posvečeno eno celo poglavje, je poleg Italije, Španije in Francije, izpostavljena kot ena izmed vodilnih držav na tem področju. Posebna pozornost je v študiji namenjena tudi Evropskemu ESOP-u, ki se pojavlja kot obetavno orodje za naslavljanje lastniškega nasledstva z lastništvom zaposlenih, katerega bi poleg Slovenije lahko uporabile tudi druge države članice.

Lastništvo zaposlenih v Evropski Uniji

Naš Kosta Juri se je kot predstavnik IED udeležil panela, na katerem so bili predstavljeni najnaprednejši modeli za prenos lastništva na zaposlene v Evropski uniji. Francesca Montalti je predstavila delo Legacoop produzione e servizi, ki v Italiji – s pomočjo zakonodajnega okvira Marcora in v tesnem sodelovanju s finančnimi institucijami, kot sta Cooperazione Finanza Impresa in Banca Etica – pomaga delavcem pri reševanju podjetij v stečaju. Pedro Blazquez iz COCETA se je v svojem govoru osredotočil na špansko izkušnjo z lastništvom zaposlenih, s poudarkom na zadrugah, ki v tej državi predstavljajo 5 % BDP-ja. S stanjem zadružništva v Franciji je udeležence seznanila Meryem Yilmaz iz CG SCOP. Za razliko od Španije in Italije zadružne konverzije v Franciji naslavljajo tudi problem nasledstva v donosnih podjetjih. Kljub temu pa gre še vedno za redkejši pojav, ki je – zaradi težav zaposlenih pri pridobivanju financiranja – omejen predvsem na storitveno industrijo, kjer so v povprečju bolje plačani zaposleni v določenih primerih zmožni financirati odkup z lastnimi prihranki.

Spremeniti izziv lastniškega nasledstva v priložnost

Kosta je v svojem govoru opozoril na nujnost oblikovanja evropske strategije za spoprijemanje z izzivom lastniškega nasledstva, temelječi na lastništvu zaposlenih. Navedel je podatke Evropske komisje, po katerih naj bi v Evropski Uniji okoli 450,000 podjetij doživelo spremembo v lastništvu vsako leto. Ti procesi vplivajo na več kot 2 milijona zaposlitev, kar tretjina prenosov pa je neuspešnih. Poudaril je, da se v razpravah o perečih temah, kot so strateška avtonomija, konkurenčnost in varnost, pogosto zanemarja ključen vidik: lastništvo gospodarskih družb. Pripomnil je, da, v kolikor si Evropska Unija resnično želi usreničiti zastavljene cilje, mora ta prevzeti vodilno vlogo pri spodbujanju rešitev nasledstva, ki bodo lastništvo zasidrale med lokalnimi prebivalci. Odkupi s strani zaposlenih predstavljajo takšno orodje. Čeprav so v Evropi ti znani predvsem kot rešitev za reševanje delovnih mest v času kriz, so modeli, kot so ESOP in EOT, ki so razširjeni v državah kot so Združene države Amerike in Združeno Kraljestvo, uveljavjeno orodje nasledstva v donosnih podjetjih.

Evropski ESOP ponuja nastavke za uvedbo tovrstnih modelov tudi v ostalih državah članicah EU, vključno s tistimi, ki že slovijo po razivitosti zadružnega sektorja. Slednjim bi predvsem pomagalo odpraviti ovire, ki preprečujejo širšo implementacijo odkupov s strani zaposlenih v okviru iskanja rešitev za nasledstvo. Evropska Unija lahko pri tem odigra ključno vlogo, tako z zagotavljanjem podpornih finančnih instrumentov kot s podajanjem smernic in priporočil. S tem bi se zagotovilo, da gre ustvarjanje gospodarsko napredne celine z roko v roki s socialno vključujočnostjo.

Z navdušenjem ugotavljamo, da se velikega potenciala odkupov s strani zaposlenih za izgradnjo konkurenčnega in obenem družbeno dogovornega gospodarstva zavedajo tudi ključni odločevalci na ravni EU. To je bilo razvidno, med drugim, iz govorov Andrea Da Pozzo, uradnik za politike na Evropski Komisiji in Bruna Robina iz Evropske investicijske banke.

Velika zahvala gre Migleni Dobrevi in celotni ekipi fi-compass za brezhibno organizacijo dogodka.

Več o dogodku si lahko preberete na tej povezavi.

Več branja

Ostanite na tekočem z novicami o naših projektih

Sledite nam na
družabnih omrežjih

Preverite našo politiko zasebnosti tukaj.